Linda Borgudd blir Kameos Chief Marketing Officer

7 april 2026
Våren 2019 började Linda på Kameo som marknadskoordinator samtidigt som hon skrev sitt masterarbete. Det var hennes första jobb inom marknadsföring efter universitetet, och starten på en resa som skulle utvecklas i takt med företaget.
När Linda ser tillbaka på sin första tid på Kameo är det framför allt miljön och teamet hon minns. Teamet satt i en liten lägenhet på Brahegatan i Stockholm, där köket var det enda konferensrummet och toaletten hade en papperstunn dörr. När besökare kom in var deras första reaktion att ta av sig skorna. De trodde att de hade gått rakt in i någons hem.
- Det var något helt annat än idag! Mer improviserat, trängre och betydligt mindre strukturerat. Men också charmigt. Kameo var litet och hungrigt. Tempot var högt och mycket byggdes medan vi sprang. Vi var nog ganska orädda allihopa. Vi testade oss fram och tog säkert många dåliga beslut, men också många bra som har banat väg för dit vi är idag.
Startup-perioden präglades av att alla gjorde lite av allt. Processer saknades ibland, budgetar var inte alltid på plats och känslan av att släcka bränder var ständigt närvarande.
Är det något från de gamla Kameo-dagarna som du är glad att vi har lagt bakom oss?
– Jag är glad att vi har lagt känslan av att ständigt släcka bränder bakom oss. Idag är vi mer strukturerade och långsiktiga. Vi släcker fortfarande bränder ibland, men inte på samma sätt. Samtidigt är det just den perioden som har format mig mest, säger Linda.
En av hennes största lärdomar är att våga säga ja till saker man egentligen inte känner sig redo för.
– Tillväxt sker nästan alltid utanför komfortzonen. Man måste våga säga ja och lita på att man löser det längs vägen.
Hon beskriver hur åren på Kameo har lärt henne att vara lösningsorienterad och prestigelös. När det inte finns färdiga processer eller tydliga ramar måste man skapa dem själv. Det har byggt både självförtroende och genomförandekraft. Under resans gång har hon varit med om flera tydliga milstolpar – nya ägare, rekord och perioder då verksamheten verkligen tagit fart.
– Det är svårt att välja ett bästa minne, men de ögonblick då något verkligen "klickar" och man känner att nu händer det – de är speciella. Då känner man en enorm stolthet över att få vara med.
Just stoltheten över resan är en av anledningarna till att hon har velat fortsätta växa på Kameo.
Varför har du velat fortsätta att växa på Kameo?
– Först och främst människorna. Jag har haft chefer som har trott på mig, utmanat mig och gett mig mycket ansvar. Det har betytt mycket. Men vi är långt ifrån klara. Potentialen framåt är större än det vi redan har gjort. Det är nog det mest motiverande!
Vad har förblivit oförändrat trots Kameos utveckling?
– Känslan av laganda. Även om vi har vuxit mycket är det fortfarande samma familjära kultur. Det finns en genuin vilja att hjälpa varandra och en trygghet i att vi står bakom varandra, även när det är krävande. Den känslan har aldrig förändrats.
Vad betyder ledarskap för dig och vad är viktigt i ledarskapet på Kameo just nu, enligt dig?
– För mig handlar ledarskap om att skapa tydlighet och trygghet samtidigt. Tydlighet i riktning, förväntningar och prioriteringar, samt trygghet i att man får testa, misslyckas och utvecklas. Det handlar också om att se människor, inte bara prestationer. Att förstå vad som motiverar var och en och ge dem förutsättningar att växa. Jag tror på att vara närvarande, direkt och transparent, och att leda genom att själv vara engagerad.
I den fas som Kameo befinner sig i nu ser hon fokus som en avgörande faktor. När företaget växer ökar också möjligheterna – och risken att vilja göra allt samtidigt.
– Det viktigaste nu är fokus och prioritering. Att vi har en tydlig strategi framåt så att vi inte spretar. Samtidigt måste vi bevara vår kultur. Fortsätta vara modiga, snabba och prestigelösa. Det är kombinationen av entreprenörsanda och professionalitet som gör Kameo starkt.
Vad ser du mest fram emot i din nya roll?
– Jag ser fram emot att ta ett större ansvar för helheten och vara med och forma nästa fas i Kameos resa. Att få göra det tillsammans med andra smarta och engagerade personer i ledningsgruppen känns både tryggt och inspirerande.
Från marknadskoordinator i en liten lägenhet till kontor på Brahegatan, till Chief Marketing Officer - och en naturlig del av Kameos ledningsgrupp- det kallar vi utveckling!
