Vår telefonväxel är stängd från kl15 den 22a december tills kl09 den 2a januari. Vid frågor är ni välkommen att kontakta oss på helpdesk@kameo.se. Önskar er en God Jul och Gott Nytt År!

Vår telefonsupport är stängd under dagen idag på grund av begränsad bemanning, men öppnar återigen imorgon. För frågor är du välkommen att kontakta helpdesk@kameo.se.

Den skandinaviska plattformen för finansiering av fastigheter

Investeringar för alla

Kameo, grundat 2014, är en ledande skandinavisk investeringsplattform. Vi erbjuder en unik plattform där fastighetsutvecklare och tillväxtbolag kan finansiera sina projekt direkt genom investeringar från tusentals personer. Vi erbjuder ett innovativt alternativ till traditionella banklån och gör det möjligt för både privatpersoner och företag att investera i spännande projekt och företag som inte finns tillgängliga på den traditionella marknaden.

2016 blev vi licensierade som ett betalningsinstitut och sedan dess har vi vuxit och expanderat över hela Skandinavien. Idag har vi huvudkontor i Stockholm, Köpenhamn och Oslo. Vi värdesätter vår ägarstruktur, som omfattar både medarbetare och ängelinvesterare, med investmentbanken ABG Sundal Collier som vår största aktieägare och strategiska partner.

Team

Urban Stärner

Urban Stärner

Chief Technology Officer

Frode Sørensen hemsida (1)

Frode Sørensen

Chief Administrative Officer

frode@kameo.no

Johan Widström - Kameo

Johan Widström

Head of Credit Committee

Jacob Ohlin

Jacob Ohlin

Head of Analysis

jacob@kameo.se

Petter Leidvik

Petter Leidvik

Head of Lending Operations

petter@kameo.se

Sasan Shabani

Sasan Shabani

Head of Business Development

sasan@kameo.se

Linda Borgudd

Linda Borgudd

Head of Marketing 

linda@kameo.se

Simon Jern

Simon Jern

Head of Risk & Compliance

simon@kameo.no

Daniel Nylund

Daniel Nylund

Credit Analyst - Team lead Sweden

daniel@kameo.se

Satiar Sanjari Kameo

Satiar Sanjari

Junior Credit Analyst

satiar@kameo.se

Diana Tesfay

Diana Tesfay

Lending Operations Manager 

diana@kameo.se

Amanda Dovling Kameo

Amanda Dovling

Marketing Coordinator

amanda@kameo.se

Rashid Khan

Rashid Khan

Senior Developer

rashid@kameo.se

Sigrid Eliassen

Sigrid Eliassen

Credit Analyst – Team lead Norway

sigrid@kameo.no

Renate Haraldsen

Renate Haraldsen

Lending Operations Manager
renate@kameo.no

Pia Sørensen

Pia Sørensen

Lending Operations Manager, DK & NO

pia@kameo.dk 

Styrelsen

Geir B.Olsen bw

Geir B. Olsen

Ordförande

Erika Eliasson | Kameo

Erika Eliasson Ekberger

Styrelseledamot 

Mia Batljan

Mia Batljan

Suppleant

Advisory board

Våra värderingar

Ansvarsfulla

Vi tar ansvar gentemot både låntagare och långivare och ser till att alla får den bästa möjliga upplevelsen av att använda våra tjänster. 
 


Öppna

Vi tror på att öppenhet och transparens skapar tillit. Vi lägger därför stor vikt vid att säkerställa en hög informationsnivå och tillgänglighet, så att kunder och partners alltid får sina frågor besvarade.


Personliga

Vi tycker att alla kunder ska få tillgång till bra service och ett personligt bemötande. Vi tar alla frågor och funderingar på allvar och tar oss gärna tiden att bemöta våra kunder.


Inkluderande 

Vår verksamhet bygger på en mer inkluderande finansmarknad. Vi lägger fokus vid att välkomna alla kunder samt att skapa en inkluderande arbetsmiljö för våra medarbetare