Den skandinaviska plattformen för finansiering av fastigheter

Investeringar för alla

Kameo grundades 2014 av Sebastian M.Harung, Helge Lunde och Bjørn Braaten. Kameo är en skandinavisk plattform, vars koncept gör det möjligt för fastighetsutvecklare och företag i tillväxt att få finansiering direkt från tusentals investerare. Vi fungerar med andra ord som ett komplement till traditionell bankfinansiering. Genom crowdfunding möjliggör vi även att privatpersoner och företag kan investera i fastighetsprojekt och företag som annars inte är ute på den öppna marknaden.

Kameo fick tillstånd som betalningsinstitut från det danska Finanstilsynet 2016 och opererar i Sverige, Norge som filialer. Idag är vi ett skandinaviskt bolag med kontor i Stockholm, Köpenhamn och Oslo. Kameo ägs bland annat av anställda, styrelsen och ängelinvesterare. Investeringsbanken ABG Sundal Collier är Kameos största delägare och agerar strategisk partner.

Team

Fredrik Källgren

Fredrik Källgren

Managing Director Sweden

fredrik@kameo.se

Jesper

Jesper M. Johansen

Managing Director Denmark

jesper@kameo.dk

Linn

Linn Hoel Ringvoll

CLO & Managing Director Norway

linn@kameo.no

Jonas Bergman

Jonas Bergman

National Sales & Partner Manager

jonas@kameo.se

Jacob

Jacob Ohlin

Credit Analyst - Country Lead

jacob@kameo.se

Petter

Petter Leidvik

Lending Operations Manager

petter@kameo.se

Linda

Linda Borgudd

Marketing Project Manager 

linda@kameo.se

Amanda Stenius

Amanda Stenius

AML Compliance Officer

amanda@kameo.se

Sigrid

Sigrid Eliassen

Junior Credit Analyst

sigrid@kameo.no

Renate

Renate Hansine Haraldsen

Marketing Manager

Föräldraledig

Annika Richardsen

Annika Richardsen

Communications Manager

annika@kameo.no

Andrine

Andrine Bemer

Lending Operations & Crowd Success Manager

andrine@kameo.no

Pia

Pia Sørensen

Customer Success Manager 

pia@kameo.dk 

Sofie Manby Rasmussen

Sofie Manby Rasmussen

Marketing Coordinator 

sofie@kameo.dk

Styrelsen

Advisory board

Vad betyder Kameo?

Kameo logga

Vi tror inte banken eller andra mellanhänder bör spela huvudrollen i finansmarknaden. Därför är vårt namn Kameo. 

Kameo är en nordisk version av det engelska begreppet Cameo role som betyder att man har en bakgrundsroll. Tanken är att Kameo spelar bakgrundsrollen och att investerare och låntagare spelar huvudrollen.

Våra värderingar

Ansvarsfulla

Vi tar ansvar gentemot både låntagare och långivare och ser till att alla får den bästa möjliga upplevelsen av att använda våra tjänster. 
 


Öppna

Vi tror på att öppenhet och transparens skapar tillit. Vi lägger därför stor vikt vid att säkerställa en hög informationsnivå och tillgänglighet, så att kunder och partners alltid får sina frågor besvarade.


Personliga

Vi tycker att alla kunder ska få tillgång till bra service och ett personligt bemötande. Vi tar alla frågor och funderingar på allvar och tar oss gärna tiden att bemöta våra kunder.


Inkluderande 

Vår verksamhet bygger på en mer inkluderande finansmarknad. Vi lägger fokus vid att välkomna alla kunder samt att skapa en inkluderande arbetsmiljö för våra medarbetare

Samarbetspartners

  • BankID
  • UC
  • Bisnode
  • Trapets
  • Nordic Trustee
  • ZWEBB Fintech www.zwebb.com